Film Dzieci z Bullerbyn
Astrid Lindgren i cykl książek Dzieci z Bullerbyn – Dzieci z Bullerbyn to książka, która dla wielu z nas wręcz pachnie dzieciństwem, swego rodzaju tęsknotą za czasami beztroski, a także tęsknotą za bohaterami, których nigdy nie poznaliśmy, miejscami, których nigdy nie ujrzeliśmy i sytuacjami, w których nigdy nie braliśmy udziału. Niejedna osoba wskaże tę książkę jak kwintesencję swojego dzieciństwa. Co właściwie kryje się za fenomenem tej serii?
Dzieci z Bullerbyn (szw. Alla vi barn i Bullerbyn), czyli pierwsza książka z serii, a zarazem jej najbardziej popularna część została napisana przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren (znaną autorkę literatury dziecięcej, która napisała również książki o Pippi Pończoszance) w 1947 roku. Następne książki z serii to Więcej o dzieciach z Bullerbyn (szw. Mer om oss barn i Bullerbyn, 1949) i Wesoło jest w Bullerbyn (szw. Bara roligt i Bullerbyn, 1952).
Seria książek o dzieciach z Bullerbyn jest oparta na dzieciństwie Astrid Lindgren na farmie Näs w Vimmerby (Szwecja) w latach 20. XX wieku. Bullerbyn to w rzeczywistości Sevedstorp, mała wioska z trzema domami w rzędzie, gdzie na środkowym podwórku dorastał ojciec Astrid, który był dla Astrid wzorem i inspiracją do tworzenia.
O czym jest książka Dzieci z Bullerbyn – krótka charakterystyka
Oczami dziewięcioletniej córki rolnika Lisy czytelnik śledzi życie w małej wiosce na wsi na początku ubiegłego wieku – życie w zgodzie z naturą i porami roku. W Bullerbyn znajdują się trzy farmy. Mieszka tam sześcioro dzieci: rodzeństwo Lisa, Lasse i Bosse, siostry Anna i Britta oraz jedynak Olle, któremu w dalszej części książki rodzi się siostrzyczka – Kerstin. Oni i ich rodzice oraz dziadziuś Anny i Britty to wszyscy mieszkańcy wsi.
Szóstka dzieci jest nierozłączna – prawie wszystko robią razem. Każdego ranka chodzą razem do szkoły i pomagają we wszystkich obowiązkach na farmie. Jakiekolwiek obowiązki będą wykonywać, jest to dla nich gra i przygoda. Życie, jakie prowadzą, jest marzeniem miejskich dzieci naszych czasów, jest pełne beztroski i nieskrępowanej i kreatywnej zabawy.
Film Dzieci z Bullerbyn – kiedy została nakręcona i dlaczego warto obejrzeć
Właściwie, do tej pory powstały trzy ekranizacje tej kultowej książki, a każda z nich została nakręcona i wyprodukowana w ojczystym kraju autorki, a także za jej życia. Pierwsza adaptacja powstała w 1960 roku, trzynaście lat po premierze pierwszej z książek z serii. Film został wyreżyserowany przez Olle Hellboma, a scenariusz napisała sama Astrid Lindgren.
Następne dwie ekranizacje pochodzą z lat 80. i zostały wyreżyserowane przez tego samego reżysera – Lasse Hallströma. Dwa filmy Lasse Hallströma – Dzieci z Bullerbyn (1986) i Nowe przygody dzieci z Bullerbyn (1987) są również podzielone na siedmiodcinkowy serial telewizyjny, którego premiera odbyła się w 1989. Autorką scenariuszy do tych filmów również jest Lindgren.
Ekranizacje Hellboma i Hallströma dzielą ponad dwie dekady, każda z nich zatem daje inne odczucia dla młodszej i starszej widowni. Obie doskonale sobie radzą z przełożeniem historii na ekran, odtworzeniem sielankowego klimatu szwedzkiej wsi, a aktorzy dziecięcy są w swojej grze zupełnie naturalni. Osoby zainteresowane skandynawskimi krajobrazami będą miały na czym zawiesić oko, a pasjonaci kultury szwedzkiej będą mieć wgląd w dosyć autentyczne odwzorowanie klimatu szwedzkiej wsi i życia wiejskiego na początku XX. wieku. Plusem jest niewątpliwie to, że filmy zostały stworzone w Szwecji i przez Szwedów, co nadaje im autentyczności. Filmy z lat 80. odznaczają się też przyjemną, wtapiającą się idealnie w klimat muzyką. Całość stanowi ucztę dla zmysłów, przeżycie dziecięcej nostalgii na nowo, a to uczucie jest na tyle cenne, że każdy, niezależnie od wieku, mógłby po nie sięgnąć.